خواجه بشیر احمد انصاری

18 حمل 1400

خواجه بشیر احمد انصاری در شمال کابل به دنیا آمده و تحصیل ابتدایی و ثانوی خویش را در کابل، و انستیتوت تربیت معلم را در شهر پشاور پاکستان تکمیل نموده است. بعد از آن عازم سودان شده و لیسانس حقوق و شریعت را در دانشگاه امدرمان و فوق لیسانس را در عرصه تربیت و زبان در انستیتوت بین المللی خرطوم به پایان رسانیده است. ماستری دوم خویش را در علوم سیاسی از دانشگاه سانفرانسیسکو و دکتورای جامعه شناسی و علوم سیاسی را در دانشگاه تکساس و دانشگاه ملایا در شهر کوالالمپور کشور مالیزیا تعقیب نموده است.

آقای انصاری درعرصه دپلوماسی چه در وزارت خارجه أفغانستان و چه در سازمان های بین المللی و در عرصه تعلیم تربیه در افغانستان و امریکا پژوهش و فعالیت کرده و مدت ده سال در نهاد های تعلیمی و دانشگاهی امریکا تدریس نموده است.

در سال 2016 میلادی مسئولیت دیپارتمنت گفتگوها در سازمان همکاری های اسلامی را به دوش گرفته و مرکز جدیدی را زیر نام “صوت الحکمه” در جهت ترویج فرهنگ اعتدال و تسامح و مدارا و همزیستی و صلح تأسیس نموده است که از سوی وزرای خارجه کشور های اسلامی در سال 2016م افتتاح گردید.

آقای انصاری حدود ده کتاب و بیشتر از صد مقاله در عرصه های فرهنگ، دین، سیاست و اجتماع در مطبوعات فارسی، پشتو، عربی و انگلیسی نگاشته و در ده ها کنفرانس بین المللی در همین عرصه ها شرکت نموده است.